Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które rozwiązanie jest lepsze?02.08.2019

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które rozwiązanie jest lepsze?

Różnice między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi to częsty temat, jaki podnoszą klienci zainteresowani remontem drzwi. Warszawa, Łomianki czy Milanówek – niezależnie od lokalizacji, dylemat jest zawsze podobny. Na czym polega różnica pomiędzy drzwiami tych dwóch typów i który wariant jest lepszy?

Salony drzwi zapewniają obecnie sprzedaż obu typów jednak błędem jest postrzeganie obu tych modeli jako rozwiązania zbliżone. Wręcz przeciwnie: drzwi przylgowe i bezprzylgowe znacząco się różnią. Dotyczy to zarówno specyfiki ich wykończenia jak i – o czym łatwo się zapomina – funkcjonalności. Jak wygląda to w praktyce?

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe, czyli krawędź skrzydła

Powszechnie popularne w Polsce są drzwi przylgowe uznawane za bardziej typowe rozwiązanie do wnętrz. Jednak ich bezprzylgowe odpowiedniki również szybko zdobywają popularność. Zauważyć można to we wnętrzach w podwarszawskich miejscowościach. Tam, gdzie montaż drzwi odbywa się w związku z budową lub remontem i całkowitą zmianą charakteru pomieszczenia, klienci chętnie rozważają opcję bezprzylgową. Wynika to z oryginalnego wyglądu. Drzwi bezprzylgowe mają skrzydła o charakterystycznym wyprofilowaniu krawędzi, co stanowi szczególnie interesujące wykończenie np. w przypadku popularnych białych modeli.

Na czym polega bezprzylgowość drzwi?

Modele bezprzylgowe to rozwiązanie, w którym zawiasy drzwi są ukryte, schowane, niewidoczne po zamknięciu skrzydła. Efekt to swoista gładkość i jednolitość powierzchni. Klienci salonu drzwi Domoton zwracają najczęściej uwagę właśnie na efekt wykończenia. Drzwi wewnętrzne – pokojowe czy do innego pomieszczenia – doskonale łączą się z ościeżnicą. Efektem wizualnym jest wrażenie nie tylko gładkości, ale też większych rozmiarów skrzydła.

drzwi bezprzylgowe

Skrzydła bezprzylgowe – można spotkać również określenie “bezfelcowe” – charakteryzują się prostotą krawędzi i pozbawieniem jakichkolwiek wcięć. W ten sposób tworzą jednolitość w przeciwieństwie do modeli przylgowych. One posiadają fragment, na którym – po zamknięciu drzwi – dochodzi do zajścia ich na ościeżnicę.

Drzwi bezprzylgowe to określony styl

Warto zwrócić uwagę na to, gdzie pasują drzwi bezprzylgowe. W sytuacji, gdy wnętrze ma np. charakter rustykalny, drzwi ze skrytym zawiasem mogą wyglądać specyficznie. Studia wyposażenia wnętrz – ale też sami producenci, np. Porta – podkreślają, że modele bezprzylgowe idealnie wpisują się w charakter pomieszczeń o nowoczesnym stylu. Im bardziej minimalistyczne jest wnętrze domu czy mieszkania, tym lepiej wyeksponować można w nim taki rodzaj drzwi.

Czy to oznacza koniec dla drzwi przylgowych?

Niekoniecznie – drzwi przylgowe również przechodzą metamorfozy, których efekty prezentują dobre salony wyposażenia wnętrz. Zawiasy nie są już tak eksponowane jak w przeszłości. Drzwi z przylgą posiadają charakterystyczne wykończenie krawędzi tak, by skrzydło zachodziło na ościeżnicę. Porta konstruuje nowe modele tak, by drzwi przylgowe – oczywiście z regulacją zawiasów – charakteryzowały się stylem zbliżonym do modeli bez przylgi. W ten sposób również nowe kolekcje mogą ciekawie komponować się – na poziomie zarówno skrzydła jak i ościeżnicy – ze ścianą pomieszczenia.

drzwi przylgowe

Przylga, czyli łatwość montażu

Rozważając drzwi przylgowe lub bezprzylgowe warto spojrzeć na poszczególne modele przez pryzmat łatwości montażu i ogólnego dostosowania do wnętrza. Pierwsze z tych konstrukcji są prostsze w instalacji oraz regulacji – sprawna ekipa realizująca wstawianie drzwi zadba o to, by zachować eleganckie wykończenie i idealne równe przyłożenie płaszczyzn, przez co widoczne zawiasy nie są nadmiernie wyeksponowane.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy zarówno od możliwości budżetowych właścicieli nieruchomości jak i stylu pomieszczenia. On odgrywa szczególną rolę. Drzwi przylgowe uznawane są za modele bardziej tradycyjne – z założenia więc lepiej wpiszą się w aranżację opartą na stylu rustykalnym. Przylga jest także naturalna w przypadku pomieszczeń w koncepcji retro czy o zachodniej stylistyce – angielskiej czy francuskiej. W przypadku gdy wnętrze ma raczej chłodniejszy charakter – nawiązujący np. do mieszkań czy domów Skandynawii – drzwi bezprzylgowe podkreślą ogólną stylizację. Nie są jednak kluczowe do osiągnięcia efektu.

Szerokie zestawienie drzwi – zarówno przylgowych jak i bezprzylgowych – zobaczysz i porównasz w salonie Domotonu.