Okna pcv i drewniane Wołomin16.09.2019

Energooszczędne okna i drzwi – przyszłość rynku budowlanego

To już trend, od którego trudno się odwrócić. Drzwi i i okna energooszczędne – zapewniające lepsze parametry ciepła i ogólnej izolacji, a zarazem zgodne z trendami ekologicznymi – to coraz chętniej wybierany produkt. Dzieje się tak nie tylko w salonie wnętrz Domoton.

Dążenie do powszechnej ekologii i energooszczędności widocznej jest równie wyraźnie w całym sektorze budowlanym, jak i na samym rynku stolarki otworowej. Okna i drzwi – kluczowe elementy nieruchomości z punktu widzenia utraty ciepła i ogólnej gospodarki energią – oceniane są nie tylko przez pryzmat estetyki czy funkcjonalności. Coraz częściej zadawanym pytaniem jest to, jak wpisują się one w surowe kryteria regulowane m.in. dyrektywami unijnymi.

Jak ograniczyć utratę ciepła przez okna

Różnica pomiędzy rozwiązaniami standardowymi, a możliwościami zapewnianymi przez okna energooszczędne jest wyjątkowo duża. Same błędy przy montażu – nawet typowych skrzydeł – mogą generować utratę ciepła na poziomie ok. 30 proc. Z kolei zakup okien energooszczędnych, wraz z fachową instalacją, pozwala na równie duże oszczędności. Choć najlepsze produkty w zakresie termoizolacyjności są droższe od typowych skrzydeł, wydatki zwracają się wraz z obniżonymi rachunkami za ciepło.

Warto analizować tu współczynnik przenikalności cieplnej – parametry ochrony termicznej dla całej konstrukcji. Uw prezentuje, jaka ilość energii przenika w określonej jednostce czasu przez okno o danej powierzchni przy różnicy temperatur 1K. Okna energooszczędne charakteryzują się wartością współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,7-1 W. To efekt specjalistycznej technologii stosowanej przez producentów. Chodzi m.in. o większą liczbę komór wewnętrznych poprawiających izolacyjność, precyzyjne kształtowniki czy zastosowanie grubszych pakietów szyb, ale przede wszystkim stosując szersze ramy okienne np ,,78mm lub 92 mm aby móc zastosować cieplejszy pakiet szybowy). Te są zespalane i przygotowywane pod kątem okien energooszczędnych. Producenci dodatkowo stosują rozwiązania ocieplające – np. specjalistyczne kliny czy pianki oraz coraz częściej taśmy paroizolacyjne i paroprzepuszczalne np. Firmy SOUDAL aby zniwelować punkty przemarzania i uszczelnić całą elewację .

Warto zauważyć również, że okna energooszczędne imponują parametrami również ze względu na dodatkowe zestawy uszczelek. Charakteryzują się one podwyższoną odpornością na działanie warunków zewnętrznych – wilgoci czy obniżonej temperatury.

Kluczowym dla jakości elementem pozostaje jednak szyba. Odpowiednio dobrany pakiet – np. złożone z trzech szyb o grubości 4 mm, lub nawet grubsze, które wypełnione są gazem szlachetnym, dzięki czemu uzyskujemy wyższy poziom izolacji. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie – choć ogranicza utratę energii nawet do 40 proc. – wiąże się ze specyficznym montażem. Szyba zespolona w oknie energooszczędnym miewa nawet 5 cm grubości, a więc dwa razy więcej niż typowe standardowe rozwiązania na rynku.

Co powinny zawierać energooszczędne drzwi?

Podobny schemat widać w przypadku drzwi. Modele energooszczędne – oferowane również przez salon wnętrz Domoton w Wołominie i Radzyminie – imponują stopniem termoizolacyjności. Analizując ofertę drzwi warto już kierować się podwyższonymi parametrami termicznymi. Modele, które posiadają np. zamek listwowy, większą warstwę materiału izolacyjnego czy zostały wyposażone w podwójny system uszczelek zdecydowanie skuteczniej ograniczają utratę energii cieplnej. Porównując oferty producentów drzwi zewnętrznych należy sprawdzać współczynnik U. Nie powinien być większy niż 1,3 W. Na rynku można znaleźć jednak modele, których parametry przenikania są jeszcze bardziej pogłębione – sięgać mogą nawet wartości 0,8W.

Planując zakup okien lub drzwi należy pamiętać, że trend energooszczędności nie będzie zliberalizowany – można spodziewać się raczej jego zaostrzenia. Kryteria w zakresie izolacyjności termicznej stolarki budowlanej są stopniowo coraz bardziej rygorystyczne. Parametry, które dziś uznaje się za ogólny standard rynkowy wkrótce będą postrzegane jako opcja nieco archaiczna.

Powyższe rozwiązania powodują znaczny wzrost ciężaru okien i drzwi zewnętrznych i w związku z tym podrażają koszt logistyki i przede wszystkim montażu.

Warto zauważyć, jak zmienia się współczynnik przenikania ciepła w standardach unijnych w najbliższych latach. W przypadku okien – za wyjątkiem połaciowych – to dziś 1,1, ale już od 2021 r. – 0,9. Wspomniane okna połaciowe również będą cechowały się zredukowaną wartością – aktualnie to 1,3, by w przyszłości obniżyć się do 1,1.

Podobny mechanizm widać w przypadku drzwi. Nowe wymagania dla izolacyjności termicznej dopuszczają wartość 1,1. Jednak w przyszłości będzie to 0,9 – warto brać już pod uwagę w kontekście zmian wymagających ze standardów unijnych. Koszty wymiany można częściowo sfinansować z programów rządowych, których celem jest wspieranie rozwiązań energooszczędnych.

Takie możliwości zapewnia m.in. program „Czyste powietrze” umożliwiający nie tylko wymianę starego pieca, ale też – o czym się zapomina – zakup drzwi i okien. Nabór wniosków trwa do końca 2027 r.


Drogi Kliencie!
Skorzystaj z promocji na nasze produkty bez odwiedzania salonu!! Wejdź na stronę wybierz produkty z katalogów dostępnych na naszej stronie, wyślij to nas zapytanie a porozmawiamy z Tobą telefonicznie lub wirtualnie – doradzimy jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie na promocyjnych warunkach. O więcej szczegółów pytaj się Doradcy pod telefonem: kom.: 607 907 097 lub 22 781 79 11 lub: wolomin@domoton.pl Jeśli chcesz kupić produkty z montażem dojedziemy, pomierzymy, doradzimy, sporządzimy ofertę i w razie jej akceptacji i ze względu na bezpieczeństwo przyjedziemy do Ciebie ją podpisać lub wyślemy do akceptacji mailem. Po jej akceptacji możesz Kliencie zapłacić elektronicznie a my niezwłocznie uruchomimy zlecenie! Działamy w pełni profesjonalnie i bezpiecznie dla Was. Skorzystaj!!!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup Plugin