okna drewniane Kobyłka14.07.2019

Historia okien w Wołominie

Niejeden z nas posiada w swoim domu okna z Wołomina. Stanowią one gwarancję wysokiej jakości i trwałości wykonania. Nie bez przyczyny przez lata producent okien z Wołomina był lider tej branży na rynku. Takie wyniki są efektem długoletniej tradycji i doświadczenia w tej branży. Nic dziwnego – okna z Wołomina posiadająca długoletnią historię, która bez wątpienia ma ogromny wpływ na obecną działalność firm w tej branży w całym powiecie wołomińskim. 

Kilka słów o Wołominie

 

Wołomin jest miastem położonym w województwie mazowieckim, które powstało w 1530 roku na prawach wiejskich. Przez długi czas Wołomin nie odgrywał żadnej znaczącej roli w zakresie gospodarki. Wszystko uległo zmianie w 1862 roku, kiedy to uruchomiono linię kolejową Warszawa – Petersburg. Od tej pory rozpoczął się okres niezwykle dynamicznego rozwoju.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1919 Wołomin otrzymał prawa miejskie. Wcześniej Henryk Konstanty Wojciechowski opracował plan ulic, zabudowań, sprzedawał działki oraz organizował różnego rodzaju inicjatywy społeczne. W 1902 roku powstała pierwsza fabryka łóżek żelaznych. Huta Szkła „Wołomin”, którą otwarto w 1905 roku, ściągnęła do miasta setki ludzi, którzy szukali zatrudnienia. Ponadto otwarto również kilka mniejszych fabryk i finalnie w 1914 roku w Wołominie działało 7 zakładów przemysłowych zatrudniających ponad 1000 osób, a ludność zamieszkująca ten teren wzrosła z kilku tysięcy do aż 15 tysięcy!

W okresie międzywojennym w mieście rozwijał się przemysł – powstały restauracje, zakłady, kina, otwierano szkoły. Wołomin był również atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców stolicy, a to dzięki panującemu lat mikroklimatowi sosnowemu. To właśnie tu tworzyły tak wybitne osobistości z dziedziny kultury, jak Zofia Nałkowska, Jerzy Lipman czy też Wiera Gran.

Niestety, w okresie II wojny światowej miasto zostało w sporym zakresie zniszczone i wyludnione – wystarczy dodać, że na tym terenie odbyła się największa w tym okresie bitwa wojsk pancernych (30 lipca 1944). Nie przetrwał dworzec ani kościół. Konieczne było zbudowanie potęgi miasta Wołomin od nowa. Dzięki bliskiej odległości od Warszawy, dość szybko można było zaobserwować napływ ludności z różnych stron Polski. Ten proces bez wątpienia został przyspieszony w 1952 roku, kiedy to Wołomin stał się miastem powiatowym. W maju 1953 roku zaczęły funkcjonować Zakłady Stolarki Budowlanej.

Zakłady Stolarki Budowlanej – w drodze do rozwoju miasta

 

Jak to zazwyczaj bywa – wszystko zaczęło się od potrzeby. W tym wypadku po II wojnie światowej trzeba było zaopatrzyć odbudowującą się Warszawę w okna i drzwi. Z tego powodu postanowiono, że pod Warszawą powstanie nowoczesny zakład dostarczający tych produktów. Pierwsze fundamenty postawiono w 1949 roku, a mała stolarnia została uruchomiona w 1951 roku. W 1953 roku oficjalnie swoje zadanie zaczęły spełniać Zakłady Stolarki Budowlanej w Wołominie.

Bardzo szybko zakłady stały się liderem na krajowym rynku producentów okien i drzwi. Z czego to wynikało? Otóż zapotrzebowanie na te okna i drzwi było ogromne, a Zakłady Stolarki Budowlanej dostarczały produkty wyłącznie wysokiej jakości, co było doceniane wśród odbiorców. W latach 60 i 70 firma zatrudniała już ponad 2000 osób. Kolejne lata to okres dynamicznego rozwoju produkcji i modernizacji, jednak coraz bardziej odczuwalne stawały się problemy z wykorzystywanymi w ramach produkcji maszynami. Wraz ze zmianami ustrojowymi, pracownicy zaczęli dążyć do prywatyzacji zakładów. W ten sposób w 1992 roku zawiązano spółkę „Zakład Stolarki Budowlanej S.A.”, której prezesem został Leszek Mazurkiewicz.

Spółka, czyli ogromne zmiany

 

Stabilne zatrudnienie połączone z dynamicznym wzrostem produkcji – właśnie to stało się domeną sprywatyzowanych „Zakładów Stolarki Budowlanej”. Używane do tej pory maszyny wymieniono na nowe – ergonomiczne, nowoczesne i oszczędzające energię. Wszystkie te działania miały na celu usprawnienie produkcji oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Wraz ze zmianami, stopniowo zaczęły pojawiać się nagrody przyznawane firmie z Wołomina.

W 1996 roku Zakłady otrzymały odznakę Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa „Zasłużony dla budownictwa”. W 1998 roku zmieniono ponownie nazwę firmy na „Stolarka Wołomin S.A.”. W swoich działaniach coraz bardziej zwracano uwagę na potrzebę ochrony środowiska, co niegdyś było niestety pomijane. Dzięki takim zabiegom firma otrzymała „Świadectwo Czystszej Produkcji”. Od tego czasu systematycznie „Stolarka Wołomin” otrzymywała branżowe wyróżnienia w zakresie produkcji okien i drzwi – m.in. tytuł „Budowlanej marki roku” w kategorii „Okna” oraz Złoty Laur Klienta 2007 roku. W 2006 roku wskutek restrukturyzacji spółki prezesem został Jarosław Mikos.

W 2009 roku w Lęborku otwarto nowy oddział „Stolarki Wołomin”. Poszukiwano specjalistów na każde stanowisko, a dotychczasowi pracownicy musieli wdrożyć nowych w tajniki produkcji okien i drzwi. Renoma marki sięgała poza granice Polski, a po jej produkty sięgano w najważniejszych budynkach w kraju (m.in. w pałacu prezydenckim). Mimo tego w 2010 roku firma zakończyła swoją działalność.

Okna Wołomin obecnie

 

Przez wszystkie lata swojej działalności marka „Stolarka Wołomin” wyrobiła sobie bez wątpienia renomę, której wszyscy producenci i dystrybutorzy okien mogą pozazdrościć. Jednak produkcja okien na terenie Wołomina pod szyldem „Stolarki” zakończyła się w 2010 roku. W ówczesnej opinii jej prezesa było to nieuniknione. Tym samym w 2010 roku symbol Wołomina zniknął z jego mapy. Pozostały puste, niszczejące obszary będące niegdyś terenem zakładów.

Obecnie na terenie Wołomina działa 10 firm zajmujących się dystrybucją okien. Warto jednak zwrócić uwagę na zmiany, jakie zaszły na rynku w przeciągu ostatnich kilku lat. Niezmiennie jednak okna z Wołomina to gwarancja wysokiej jakości produktów oraz dbałości o każdy szczegół, mający wpływ na ich trwałość, którą po dziś dzień można zauważyć w domach w niemal całej Polsce.Wołomin to miasto przepełniona tradycją w tej branży, dlatego obecni dystrybutorzy dokładają wszelkich starań, aby potrzymać jakość produktów zapoczątkowaną ponad 50 lat temu.

Niegdyś „Stolarka Wołomin” była liderem na rynku i konkurencja w żaden sposób nie była w stanie zmienić tego stanu rzeczy. Wiązało się to z zaangażowaniem zarówno poszczególnych właścicieli jak i samych pracowników. Każdy z nich w równym stopniu dbał o jak najlepszą jakość produktów. Obecnie jednak każdy dystrybutor okien z równym zaangażowaniem dba o to, aby jego produkty spełniały oczekiwania jak najszerszej grupy odbiorców i aby były one najwyższej jakości.

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku stolarki okiennej?

 

W ostatnich latach w Polsce obserwowało się zwiększoną ilość inwestycji deweloperskich i co za tym idzie – zwiększone zapotrzebowanie na okna. Był to bardzo dobry czas dla wszystkich producentów, którzy notowali spore zyski z tym związane. Polska stolarka okienna jest doceniana w całej Europie. To właśnie nasz jest kraj jest największym producentem i eksporterem na Starym Kontynencie. W 2018 roku zepchnęliśmy pod tym względem na drugie miejsce Niemców. W Polsce działa ponad 2000 producentów okien – jak widać konkurencja w tej branży jest ogromna i każda z firm musi dokładać wszelkich starań, aby konsumenci wybierali właśnie jej produkty.

Po niewątpliwym sukcesie jakim jest dominacja na rynku europejskim naturalną koleją rzeczy jest poszerzenie swoich działań na cały świat. W takim wypadku w kolejnym roku można spodziewać jest następnego rekordu, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanych okien. Z roku na rok zmienia się charakter montowanych w domach okien. Stopniowo widać rosnącą popularność dużymi przeszkleniami, niegdyś zarezerwowanymi dla biurowców. Do naszych mieszkań i domach chcemy „wpuszczać” coraz więcej światła, co umożliwia zastosowanie właśnie tego typu okien. Co w takim razie martwi przedstawicieli stolarki okiennej? Podobnie jak w innych branżach – zbyt mała ilość osób chętnych do pracy. Bardzo często firmy z powodu braków kadrowych nie są w stanie nadążyć za ilością zleceń. Można tutaj jasno zaobserwować pewien przełom – niegdyś poszukiwało się zleceń, aby zapewnić pracę zatrudnionym, a obecnie to… praca szuka tych, którzy chcieliby być zatrudnieni.

Okna Wołomin – wzór i tradycja

 

„Zakłady Stolarki Budowlanej” w Wołominie były prekursorem tej branży w Polsce. Firma zrodzona z potrzeby, której głównym celem miała być pomoc w odbudowie Warszawy (tak bardzo zniszczonej w trakcie wojny) stała się odpowiedzią na pragnienia mieszkańców Polski. Była również miejscem, dzięki któremu zatrudnienie znalazło kilka tysięcy osób. Bez wątpienia, dzięki temu do Wołomina przyjechało wielu ludzi, którzy szukali swojego miejsca do zbudowania domu i rozpoczęcia nowego życia. Marka okien z Wołomina przez wiele lat była gwarancją dobrej jakości i trwałości. W swoich działaniach przykładano wagę do każdego detalu, aby sprostać wymaganiom klientów i aby produkowane wyroby były najlepszą wizytówką firmy. Rozwijano linie produkcyjne i dokonywano modernizacji, co wpływało na efektywność oraz dbałość o środowisko. Skutkowało to nie tylko uznaniem klientów, ale również specjalistów w branży okiennej. Firma „Stolarka Wołomin” była zdobywcą wielu branżowych nagród.

Okna z Wołomina to w dalszym ciągu marka ciesząca się niesłabnącą popularnością. Obecnie na terenie miasta działa kilku dystrybutorów okien, którzy starają się w swoim działaniach podtrzymać tradycję stworzoną przez „Stolarkę”. Jednym z nich jest nasza firma Domoton, której prezes pełnił funkcję dyrektora handlowego w Stolarce Wołomin przez 5 lat. Stolarka Wołomin to marka z długoletnią tradycją, popartą ogromnym doświadczeniem. To praca i zaangażowanie pokoleń osób, dla których potrzeby klienta i jego dobro były priorytetowym celem. To odpowiedź na chęć odbudowy oraz tworzenia czegoś nowego. To dążenie do innowacji oraz poszukiwania nowoczesnych rozwiązań. To dbałość o środowisko i uwzględnianie jego dobra w podejmowanych przedsięwzięciach. Dzięki temu obecnie okna z Wołomina to dla wielu pewien symbol – marka, której jakość doceniali kolejni klienci. Na rynku obecnie obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie na okna, których Polska stała się największym producentem na skalę europejską. Bez wątpienia okna z Wołomina jeszcze przez długie lata będą kojarzone z najlepszą jakością wykonania, trwałością i wyrobioną przez lata marką.