podłogi wołomin vox20.08.2019

Podłoga drewniana to nie tylko parkiet. Czy deska ma sens?

Drewniane podłogi to od lat produkt, którego popularność nie słabnie. Choć panele podłogowe – np. modele Swiss Krono dostępne w salonie Domoton – doskonale oddają specyfikę i usłojenie drewna, natura często kusi bardziej niż laminat. Wybierając podłogi drewniane warto przeanalizować ich różne rodzaje – pomieszczenie może bowiem znacząco różnić się w zależności od określonego wariantu.

Bardzo duże zainteresowanie ofertą podłóg drewnianych nie jest dziełem przypadku. Tego rodzaju materiał to klasyczne rozwiązanie urzekające od lat. Dom czy mieszkanie, Warszawa czy Madryt – niezależnie od typu nieruchomości czy jego lokalizacji, poczucie naturalnego drewna pod stopami zapewnia szczególny efekt. Należy jednak pamiętać, że podłogi z drewna mogą przybierać różnorodne formy. Jakie są ich główne zalety?

Parkiet, czyli misterna elegancja

W przeszłości parkiety były towarem ekskluzywnym – stosowanym jedynie w nielicznych posiadłościach, których właścicieli stać było na tak kosztowną podłogę. Później znaczenie parkietu spadało; rozwiązanie to stało się bardzo popularne w latach 90. Do dziś w wielu mieszkaniach można znaleźć – często bardzo dobrze zachowane – tego typu drewniane podłogi zadziwiające dokładnością położenia. Później parkiety wyparły panele podłogowe; dziś stopniowo zauważalny jest renesans tych pierwszych. Niewątpliwie, podłoga stworzona z niewielkich drewnianych klepek po odpowiednim lakierowaniu i innych zabiegach konserwacyjnych zwraca uwagę – czystość, efektowny połysk, niebanalna estetyka robią niewątpliwe wrażenie. Należy jednak pamiętać, że drewniana podłoga z pakietu wymaga bardzo starannej pielęgnacji. Ma też ograniczenia – nie może być używana w przypadku ogrzewania podłogowego.

Deska – prostota oraz wygoda

Osoby planujące zakup podłogi drewnianej lub np. wymianę paneli na naturalne produkty często decydują się na deski podłogowe. Co szczególnie ważne, utrzymuje ona wszystkie doceniane właściwości parkietu. Jednocześnie, deski na podłodze kładzione są szybkiej i łatwiej niż mozaika parkietowa. Producenci konsekwentnie stawiają na wysoką jakość podłogi drewnianej – stąd częste eksperymenty uwzględniające różnorodne kierunki ułożenia poszczególnych elementów.

Deska podłogowa – w porównaniu do np. parkietów – ma dużą zaletę w postaci właściwości fizycznych. W większości przypadków nie ma żadnych problemów z tym, by używać jej w przypadku ogrzewania podłogowego. Zdecydowanie lepiej działa w utrudnionych warunkach, a wilgoć nie oznacza w jej kontekście takich problemów, jak np. w przypadku parkietu czy paneli. Tzw. deski warstwowe – co ważne – można dobierać do specyfiki wnętrza. Naturalne produkty gotowe są do montażu, a kolorystyka – od wariantów bielonych po klasyczne – daje spore możliwości aranżacji wnętrza.

Deski podłogowe czy parkiet?

Każde rozwiązanie ma swoje niezaprzeczalne zalety. Parkiety to ciekawa estetyka. Na dodatek producenci – jak np. wytwórnia parkietów Dąbex, której produkty dostępne są w Domotonie – nie ograniczają się tylko do typowych kolorów. Chętnie eksperymentują z barwą zapewniając bardzo ciekawe wzornictwo.

Tradycyjna deska podłogowa wydaje się lepiej wpisywać w typowe – i bardzo popularne – trendy skandynawskie. Bardziej surowe, minimalistyczne pomieszczenia z deską doskonale wyglądają zarówno w przypadku mieszkań jak i domów.

Mnogość typów podłóg drewnianych też może zaskoczyć. Parkiety i deski dwuwarstwowe, produkty lite, jodła francuska, mozaiki – możliwości układu jak i materiałów jest wyjątkowo sporo. Wszystkie rodzaje podłóg drewnianych sprawdzić można w salonie wnętrz Domotonu w Wołominie – zapewniamy przegląd wszystkich rynkowych nowości oraz dekorów już o ugruntowanej pozycji na rynku.